2019 рік оголошено роком математики у Республіці Польща

5801
Facebook Twitter
2019 рік оголошено роком математики у Республіці Польща

Сенат Республіки Польща, визнаючи заслуги польських математиків у світовій науці, прийняв резолюцію, в якій 2019 рік був оголошений Роком математики.

Сенат Республіки Польща, визнаючи заслуги польських математиків у світовій науці, прийняв резолюцію, в якій 2019 рік був оголошений Роком математики. Його ідея полягає у тому, щоб «вшанувати польських математиків та їх досягнення, а також оцінити важливість цієї галузі науки у розвитку суспільства». До речі, нинішній рік стане символом й декількох інших подій та людей, тому варто ознайомитися з переліком більш детально.

У 2019 громадяни Польщі та інші зацікавлені нерезиденти країни відзначають сторіччя з дня заснування Математичного товариства у Кракові, створеного 2 квітня 1919 року, а потім перетвореного — 8 квітня 1919 року у Польське математичне товариство (Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM)). Ідея оголосити 2019 рік періодом математики народилася з ініціативи краківського відділення PTM — доктора Леокардія Бялас-Л’єз (Ягеллонський університет), професора Войцеха Мітковського (AGH) та професора Бренда Марека з Сільськогосподарського університету у Кракові під час бесіди з ректором JM Сільськогосподарського університету у Кракові, проф. доктором Влодзімежем Сади у квітні 2017 року.

Завдяки зусиллям краківської громади, Головна Рада PTM на своєму засіданні 18 вересня 2018 року у Любліні оголосила Ювілейним роком математики — 2019 й, одночасно призначивши професора Марека Птака, віце-президента Краківського відділення PTM, своїм координатором.

Завдяки подальшим зусиллям Сенату Республіки Польща, присвяченим цим фактом, після проходження законодавчого процесу 20 грудня 2018 року на пленарному засіданні Сенат країни ухвалив резолюцію, в якій 2019 рік був оголошений Роком математики з усіма наслідками, що випливають та почестями.

Кілька покровителів 2019 року було зазначено Сеймом у липні, а п'ять інших можна було дізнатися вже наприкінці грудня. За підсумком, їх буде вісім, бо Сенат, попри рішення другої палати, також прийняв, що 2019 рік буде роком Станіслава Монюшка (200-річчя від дня народження) та Люблінського союзу (450-річчя від дня укладення). Ще він збирається вшановувати Анну Валентинович (90-річчя), письменника Густава Херлінга-Грудзинського (сторіччя від дня народження) та силезьке повстання (століття початку першого з них). У свою чергу, Сенат вирішив, що 2019 рік буде роком піаніста та композитора Марії Шимановської (230 років від дня народження), Лігії Морської та Жечни (століття організації), ну і, як вище згадувалося, і Математики (століття Польського математичного товариства).
У Сеймі були втрачені проекти шанування Марека Едельман, Барбари Скарга, річки Одри та Польського Червоного Хреста. Деякі, тому що вони були представлені після встановленого терміну, у тому числі той, який говорить про Едельманн.

Сейм вшанував тільки осіб та події, зазначені слов'янською більшістю. За винятком Монюшко, кандидатура якого була представлена ​​PSL.
Резолюції Парламенту про Рік Монюшко, Силезького повстання та Люблінського союзу не викликали суперечок. Те ж саме було б з резолюцією, що стосується Густава Херлінг-Грудзинського, якби депутат Джоанна Лічоцька (Закон та Правосуддя), враховуючи заслуги автора, не сказала, що цей ідіотизм викликаний відсутністю посткомуністичної декомунізації та розселення комуністичних злочинців у Польщі. На що відповів заступник Стефан Несіловський (PSL-UED), звинувативши її у використанні Густава Херлінг-Грудзинського у поточній політичній боротьбі. Члени правлячої партії також вказали на невігластво, бо Херлінг-Грудзинский — попри те, що було написано у резолюції — не був першим письменником, який описав радянські табори. Проте останній все ж після суперечок буде символом нового року.
У багатьох покровителів 2019 є глибокий сенс, щоб до нього докопатися, потрібно досліджувати кожен окремо.

Акція, що може Вас зацікавити

Безкоштовний курс польської мови

Пропозиція 900 грн/місяць

Вступайте на осінь 2021 та отримуйте курс польської мови на 50-100 годин безкоштовно

Завантажте гід абітурієнта

З гіда Ви дізнаєтесь про перспективні спеціальності, про вартість навчання та де жити в Польщі під час навчання.

Останні статті та новини