Парламентський комітет Польщі стверджує бюджет на науку та вищу освіту на 2020 рік. Скільки це буде?

6283
Facebook Twitter
Парламентський комітет Польщі стверджує бюджет на науку та вищу освіту на 2020 рік. Скільки це буде?

У цьому нарисі Ви дізнаєтеся, які збільшенню очікують проект державного бюджету РП, що стосується вищої освіти і науки, а також чому це важливо не тільки для представників наукових кіл, а й молодих вчених.

Проєкт державного бюджету Республіки Польща є складною та багатоступеневою структурою, розділеною на кілька етапів та частин. 16 січня 2020 року сеймський комітет з освіти, науки та молоді опублікував позитивний висновок щодо частини бюджету Польщі, що стосується вищої освіти та науки. Які збільшення очікують цей сектор та чому це важливо не тільки для представників наукових кіл, а й молодих вчених? Про це Ви дізнаєтеся з нарису, через що його варто прочитати всім тим особам, які прямо або опосередковано пов'язані з польською наукою або освітою.

Гроші на науку Польщі у 2020 році

Засоби, які будуть виділені науці у 2020 році у затвердженому варіанті бюджету, складають 30,3 млрд. зл. Це вище на 1,28% від прогнозованого ВВП у Польщі у 2020 році.

Бюджет на науку у 2019 році склав 26,5 мільярда, а у 2018 році — 25,7 мільярда. Таким чином, є можливість побачити, що кількість грошей, які планується вкладати у розвиток польської науки та вищої освіти, стає дедалі більше, що відповідає Конституції для науки. Нагадаємо, «Konstytucja dla Nauki» являє собою нові закони, що регулюють функціонування польських освітніх установ, які набули чинності 1 жовтня 2018 року. Так званий Акт 2.0 замінив чинний закон про вищу освіту, закон про студентські позики та аванси, закон про вчені ступені та звання, а також закон про принципи фінансування науки. У три етапи підіймається заробітна плата академічного персоналу, вносяться

корективи до моделі фінансування навчальних закладів, а також університети поступово змінюють укази, внутрішні розпорядки.

Однак не варто забувати про такі процеси, як інфляція, котра прогресує, яка знижує цінність грошей. За даними Центрального статистичного управління, найбільше подорожчають продукти (майже на 8%). У середині 2019 року було зафіксовано найшвидше зростання інфляції за 8 років. Що це означає для поляків та нерезидентів, які бажають реалізувати свій потенціал на території цієї європейської держави? За словами присутнього у комісії Михайла Випія (Michała Wypiji) (PiS), цей фактор був врахований поряд зі змінами у ВВП, та фактичне збільшення у порівнянні з попереднім роком складе 700-800 млн. злотих.

На що йдуть бюджетні гроші?

Здається, що, попри наявні раніше тривожні сигнали, бюджет, у підсумку, буде включати кошти для збільшення. Вони повинні скласти більш ніж 800 мільйонів злотих. Інші організації, чиї бюджети будуть розширені, включають:

  • Національний центр досліджень та розробок — близько 5,1 млрд.
  • Національний науковий центр — близько 1,3 мільярда
  • Дослідницька мережа Лукасевича — близько 227,4 млн.
  • Національне агентство з академічного обміну — близько 165,3 млн.
  • Польська академія наук — близько 83,2 млн. злотих (+ 800 млн. для інститутів Польської академії наук).

У проєкті бюджету передбачається, що доходи та витрати Польщі будуть збалансовані у 2020 році та складуть 429,5 млрд. зл. Відсутність дефіциту — це те, чого держава не змогла досягти з 1990 року. Однак це може означати, що наступні зміни у Закон про бюджет не будуть значними та, перш за все, важкими для реалізації.

Інформація про витрати, передбачені у бюджеті, включає місце для «збільшення витрат на науку та вищу освіту», але, схоже, ці гроші будуть використані не тільки для цих цілей.

Акція, що може Вас зацікавити

Безкоштовний вступ до ВНЗ на осінь 2021 + курс

Акція 499 євро

Отримайте безкоштовно пакет "Все включено", курс 50-100 годин та підтримку 3 роки у Польщі

Завантажте гід абітурієнта

З гіда Ви дізнаєтесь про перспективні спеціальності, про вартість навчання та де жити в Польщі під час навчання.

Останні статті та новини