Можливі проблеми при самостійному пошуку житла
-
Проблема 1. Обмеженість пропозицій
Пізній пошук житла - мало пропозицій. Чим ближче до початку навчального року шукати житло, тим менше пропозицій на ринку нерухомості. Житло у серпні-вересні орендують не тільки іноземні але і польські студенти, які приїжджають на навчання із інших менших міст. Очевидно, що власники житла в першу чергу поселяють студентів, які є громадянами Польщі, а вже потім відкривають пропозицію для іноземців. Часто для останніх просто не залишається місць.
-
Проблема 2. Висока вартість
Пізній пошук житла - дорога ціна. Місячна вартість оренди щороку сезонно зростає починаючи від серпня і до початку навчання на 15-25%. Тобто, якщо орендувати цілу квартиру від червня-липня, то вартість щомісячного платежу може бути дешевшою аж до 400 злотих, ніж якщо орендувати це саме житло від вересня-жовтня. Проте рання оренда не підходить для абітурієнтів першокурсників, адже у цей час вони ще закінчують школу і тільки готуються подавати документи на візу. Займатися пошуком житла у Польщі ще просто зарано.
-
Проблема 3. Переплата
Ранній пошук житла - переплата за додаткові місяці. Часто студенти орендують житло за нижчою ціною завчасно, наприклад у червні-липні, проте це означає, що потрібно платити за додаткові літні місяці перед початком навчання. Власники житла не підписують договір на оренду, яка почне діяти через кілька тижнів або місяців. У більшості випадків оренда починається на наступний день після підписання договору. Найбільш зручною рання оренда є для студентів 2-3 курсів, які залишаються літом на практику та підробіток - в такому випадку можна і квартиру дешеву знайти і непогано заробити влітку, коли найбільш гостро відчувається дефіцит робочої сили.
-
Проблема 4. Посередництво
Пошук житла через агенцію у Польщі - підводні камені. Послуги агенцій із пошуку житла оплачуються завжди наперед і коштують дорого - сума рівна 2 місяцям оренди або і більше. За підбір квартири мешканцям доводиться платити одноразовий платіж в межах 450-900 євро. Часто заплативши за послуги компанії, студенти отримують на руки список адрес квартир і телефонних номерів власників, які колись пропонували квартиру на здачу. Зазвичай списки застарілі, а гроші агенція вже не повертає. Також у договорах про пошук житла не прописується термін за який компанія зобов’язується знайти житло. А це означає, що пошуком можуть просто не займатися місяцями, і студент не може на це ніяк вплинути і відповідно не матиме права попросити сплачені гроші назад.