Питання та відповіді

Якою є зараз вартість навчання у польських вишах?

Законодавством Республіки Польща передбачено мінімальну вартість навчання у державних ВНЗ для іноземних студентів у розмірі 2000 євро на рік. Для приватних вишів таке обмеження не встановлено. Вартість річного навчання в недержавних вишах може становити від 950 євро. При цьому перелік дисциплін та кількість годин за кожною з них однакові для ВНЗ різної форми власності, оскільки навчальні програми регламентуються єдиними протоколами МОН Польщі. Крім форми власності ВНЗ, на вартість річного курсу навчання впливають:

  • розташування університету (в якому місті Польщі він знаходиться);
  • статус вишу, що визначається місцем у національному рейтингу;
  • обраний напрям навчання та спеціальність;
  • мова навчання – іноземний студент, який бажає здобути вищу освіту в Польщі, може обрати англо- або польськомовний курс, але англомовне навчання — дорожче.

Який ВНЗ краще обрати українцям для навчання в Польщі: державний чи приватний?

За однакових програм навчання у вишах різної форми власності, для державних університетів створено більш комфортні умови роботи. Держава надає їм дотації та компенсує фінансові витрати на виплату стипендій. Такої підтримки не мають приватні виші і, щоб хоч якось конкурувати з державними навчальними закладами, вони змушені шукати способи залучення студентів. Тому недержавні університети надають можливість здобути вищу освіту за меншою ціною. Вони також пропонують більш гнучкі та зручні умови навчання, найкращі варіанти проходження практики та стажування, що дозволяє налагодити гарні зв'язки з роботодавцями, ще під час навчання в університеті та створити фундамент для перспективного працевлаштування після закінчення вишу.

Щодо вибору для українців, які бажають навчатися у Польщі, то безсумнівно недержавні університети є більш привабливими, зручними, адаптованими та перспективними для них, як і для інших іноземних студентів. Адже приватні ВНЗ організують проходження практики у міжнародних компаніях, тоді як державні – переважно у польських фірмах. Крім того, для студентів з України та інших країн пропонують більш гнучку систему викладання, що передбачає лояльніші вимоги до знання польської мови. Послаблення цих вимог у перший рік навчання дає час, щоб іноземні студенти могли краще освоїти мову та адаптуватися у суспільстві. Таких потурань в державних вишах немає, тож досконале знання мови потрібне з перших днів навчання.

Чи гарантується зарахування до вишу при вступі через UP-STUDY?

Так. Центр польської освіти UP-STUDY є офіційним представником приймальних комісій низки недержавних та державних університетів Польщі та гарантує зарахування до контингенту студентів цих вишів. У деякі ВНЗ зарахування не є гарантованим, у такі як Kozminski University, SWPS та інші.

Чи можливий вступ до університету Польщі без знання польської мови?

Так. Компанія UP-STUDY допомагає вступити до ВНЗ РП навіть тим українцям, які ще не знають польської мови. Для них ми організовуємо безкоштовні мовні курси в Україні тривалістю 4-8 місяців. Їх можна пройти стаціонарно чи в онлайн-режимі. Крім того, деякі університети-партнери нашого центру у Вроцлаві та Варшаві перед початком основних занять проводять двомісячні безкоштовні курси польської мови.

Щоб освоїти мову викладання на достатньому рівні, Вам варто почати вчити її ще в Україні, а потім продовжити вивчення у своєму університеті.

Чи передбачені для українців знижки на навчання?

Так. При вступі до польських вишів за програмою UP-STUDY університети-партнери нашої компанії надають абітурієнтам з України знижки на оплату річного курсу навчання у розмірі 100-250 євро. Крім того, Ви можете виграти стипендіальний грант, що покриває половину вартості річного курсу навчання. Участь у розіграші таких грантів гарантована всім, хто вступає до університету за допомогою нашого Центру польської освіти.

Чи існує безкоштовне навчання у Польщі для українців?

Ні. Отримати можливість навчатися безкоштовно в університетах Польщі українським абітурієнтам надзвичайно складно, практично неможливо. Справа у тому, що місць для безкоштовного навчання у польських вишах виділяється критично мало, лише кілька відсотків, що в рази менше, ніж в Україні. При цьому слід розуміти, що на бюджетні місця претендують не лише іноземці, а й поляки. І Вам доведеться конкурувати з носіями польської мови, які краще орієнтуються у всіх термінах та поняттях. А для вступу на безкоштовне навчання, кожен іноземний абітурієнт повинен:

  • досконало володіти польською мовою вже на етапі вступу, до початку навчання;
  • надати сертифікат державного зразка, що підтверджує володіння польською мовою на рівні не нижче В2;
  • отримати кращі результати на вступних іспитах у порівнянні з іншими претендентами на бюджетні місця, включаючи громадян Польщі;
  • мати польське коріння.

Про безкоштовне навчання українців у Польщі ходять різні міфи. Ми спростимо найпопулярніші з них:

  • «здобути вищу освіту в Польщі безкоштовно можуть іноземці (українці), які мають Карту поляка або Карту сталого побиту». – Це можливе лише при виконанні умов, описаних вище;
  • «деякі польські державні університети виділяють для українських абітурієнтів обмежену кількість місць для безкоштовного навчання, вступити на які можна на конкурсній основі за дотримання певних умов». – Польські ВНЗ державної форми власності дійсно, за умов недобору студентів на непопулярні спеціальності, аби запустити якийсь окремий напрямок, виділяють безкоштовні місця, на які можуть претендувати й громадяни України. Однак, таке трапляється настільки рідко, що розраховувати на подібний випадок навряд варто. До того ж, недобір буває, як правило, на вельми специфічних напрямках навчання, на кшталт політології чи соціології. Працевлаштуватися після закінчення вишу проблематично, а знайти високооплачувану роботу – взагалі неможливо;
  • «українці можуть вступити на безкоштовне навчання після закінчення 9-10 класу до польських технікумів». – Така можливість справді є, й українці можуть навчатися в технікумах, ліцеях та професійних школах Польщі безкоштовно. Однак, при цьому доведеться оплачувати підручники, проживання та харчування. Ваші річні витрати, залежно від місця навчання, становитимуть 1000-2000 євро.

Між тим, при вступі на платне навчання до приватних університетів за програмою UP-STUDY Ви можете розраховувати не лише на хорошу знижку, а й на стипендіальний грант, що покриває 50 і навіть 100% вартості навчання. За останні 7 років наша компанія надала понад 200 таких грантів. І кожен наш абітурієнт гарантовано бере участь у їхньому розіграші.

На які витрати потрібно розраховувати, вирушаючи на навчання до польського ВНЗ? За що доведеться платити найдорожче?

Якщо Ви вирішили здобути вищу освіту в Польщі, і хочете знати, скільки грошей Вам знадобиться на навчання та проживання протягом року, необхідно враховувати такі витрати:

  • оплату річної вартості навчання (можна оплачувати посеместрово, а з другого року навчання і помісячно);
  • плату за проживання у гуртожитку, орендованій кімнаті чи квартирі (починаючи із другого семестру можлива помісячна оплата);
  • побутові витрати, що включають харчування, поїздки на транспорті та розваги.

Попри усталену думку багатьох абітурієнтів та їхніх батьків, що більша частина витрат припадає на оплату за навчання, найбільше Вам все ж доведеться платити за проживання. Ця стаття витрат складе 50-60% у загальному бюджеті на рік. Адже у Польщі, як і в багатьох інших країнах світу, студенти не забезпечуються безкоштовним чи дешевим місцем у гуртожитку, а більшість вишів взагалі не мають власного кампусу. У структурі Ваших витрат оплата навчання відбере 25-30%, а частина, що залишилася, піде на побутові потреби. У середньому, студенти університетів Варшави за рік навчання витрачають 3800-4000 євро за вартості річного курсу в 1200 євро.

У які терміни подають документи на вступ до польських вишів?

Документи на вступ до ВНЗ Польщі подаються за рік до початку навчання, у період з початку вересня по кінець березня. Якщо ви бажаєте скористатися програмою центру UP-STUDY, подайте документи якомога раніше, аби забронювати місце у вибраному університеті. Наприклад, за бажання розпочати вчитися восени 2024 року, подавати документи потрібно вже зараз, не пізніше закінчення осені 2023. У цьому випадку Ви гарантуєте собі найкращу вартість на послуги нашої компанії, отримаєте можливість пройти безкоштовний курс польської мови в Україні, тривалістю 4-8 місяців, та взяти участь у розіграші стипендій розміром у 50% вартості курсу навчання.

Який середній бал атестату потрібен при вступі до вишів Польщі?

Середній бал атестата при вступі на бакалаврат або інженерію до польських університетів має бути в межах 6,5-12, залежно від обраного ВНЗ. Найсильніші виші можуть вимагати атестат не менше ніж 8-12 балів. Для вступу до магістратури потрібен диплом бакалавра із середнім балом від 3,5 та вище.

Чи потрібне знання польської мови вже при вступі до університету?

Знати польську мову під час вступу до приватних вишів Польщі рекомендується, але це не є обов'язковою вимогою. Більшість наших університетів-партнерів зарахують Вас до контингенту студентів і без знання мови. Проте, уже до початку навчання кожен іноземний студент зобов'язаний володіти польською на мінімальному рівні А2-В1, а до кінця першого семестру мову вже потрібно знати на рівні В2. Щоб не опинитися в ситуації, коли Вас вже зарахували до університету, а до початку занять Ви все ще не знаєте польської мови, обирайте для вступу ВНЗ, який перед початком занять проводить місячні або двомісячні мовні курси. Зазвичай їх достатньо для освоєння польської мови на мінімальному рівні, достатньому, аби Вас допустили до занять.

Чи можна освоїти польську мову на необхідному для навчання рівні за короткий термін?

Так, вивчити польську мову можна досить швидко. На засвоєння одного рівня потрібно близько 1,5-2 місяця. Для вступу до польських вишів та технікумів зазвичай потрібне знання мови викладання на рівні В1, а в ряді університетів – В2. Влітку проводяться інтенсивні курси вивчення польської мови, призначені для тих, хто пізно почав її вивчати. Вони допоможуть освоїти мову ще швидше (1 рівень за 1 місяць).

Чи можу я вступити до польського вишу, якщо вивчив мову самостійно, але не маю сертифікату?

Так, але тільки в тому випадку, якщо Ви вступаєте за програмою UP-STUDY. Ми наділені правами приймальної комісії та пропонуємо абітурієнтам спрощені умови вступу. Вимоги нашої компанії щодо знання польської мови дещо відрізняються від стандартних. За відсутності сертифіката, що підтверджує знання мови, Вам необхідно підтвердити знання польської мови вже після отримання зарахування по приїзду до Польщі, пройшовши тест у своєму університеті. Якщо Ви маєте намір вступати до вишів та технікумів Польщі самостійно, наявність сертифікату про знання польської мови на рівні В1 або В2 є обов'язковою вимогою. Він надсилається до ВНЗ разом з іншими документами, необхідними для реєстрації та зарахування.

Який диплом я отримаю закінчивши навчання в ВНЗ Польщі?

Після закінчення будь-якого польського вишу Ви отримаєте європейський диплом (не варто плутати його з дипломом «європейського зразка»), що дає право влаштуватися на роботу в будь-якій країні світу, зокрема в Україні. Між Республікою Польща та нашою країною підписано угоду про взаємне визнання документів про освіту. Тому диплом, отриманий у Польщі, не підлягає нострифікації в Україні.

Скільки років треба вчитися у вищих навчальних закладах Польщі?

У польських вишах передбачена наступна тривалість навчання:

  • на бакалавраті:
    • 3 роки на економічних та гуманітарних спеціальностях;
    • 3 або 3,5 роки на технічних спеціальностях;
    • 4 роки на здобуття ступеня бакалавра-інженера;
  • на магістратурі – 1,5 або 2 роки;
  • на неподільній магістратурі – 5 років. Крім того, у Польщі передбачена і післядипломна освіта протягом 1 року. Таке навчання зазвичай проводиться заочно.

Чи можна розраховувати на отримання місця у гуртожитку на час навчання та скільки це буде коштувати?

Ні. На жаль, більшість вишів Польщі не мають власних гуртожитків та не забезпечують житлом своїх студентів. Але при вступі до університету за програмою UP-STUDY наша компанія надає безкоштовну допомогу з пошуку місця проживання на період навчання. Для абітурієнтів, які уклали договір із нашим центром польської освіти та обрали відповідний пакет послуг, ми допомагаємо знайти місце у гуртожитку чи квартирі. Вартість оренди житла у Польщі складає (станом на 2022 рік):

  • місця у гуртожитку – від 790 до 890 злотих/міс.;
  • кімнати у квартирі – від 1 тис. злотих/міс.;
  • окремої квартири – від 2,5 тис. злотих/міс.

Скільки доведеться платити за харчування та проїзд у транспорті в Польщі?

Мінімальні щомісячні витрати на харчування в Польщі становлять 400 злотих, за умови, що Ви витрачатимете гроші лише на продукти, та готуватимете їжу самостійно. Регулярне відвідування закладів громадського харчування коштуватиме значно дорожче. На поїздки громадським транспортом (у Польщі – це автобуси, трамваї та метро у Варшаві) студентам надається знижка 50%. Оформити пільговий проїзд можна, якщо у Вас є студентський квиток із продовженим терміном дії.

Чи виплачують студентам у Польщі стипендії?

Так. Кожен студент після першого курсу навчання може отримувати стипендію за умови успішного складання всіх іспитів в останню сесію. Стипендія призначається при середньому балі щонайменше 4,5.

Крім того, у разі складного матеріального становища в сім'ї, студенти, які мають Карту Поляка, можуть отримувати стипендію і за менш успішного складання сесії. Для цього вони мають надати довідки про доходи батьків.

Чи потрібна студенту з України віза для навчання в польських вишах?

Для навчання у ВНЗ Польщі усі іноземні студенти, у тому числі українці, зобов'язані отримати спеціальну студентську візу. Її оформляють у Візовому центрі Вашого міста або Консульстві Республіки Польща в Україні у загальному режимі та абсолютно безкоштовно. Віза дає право легального проживання на території Польщі на 1 рік. Після чого її потрібно оформлювати наново.

Під час навчання у польському виші Ви можете також оформити Карту тимчасового побиту. Вона хоч і видається на 1 рік, але із правом необмеженого продовження. Такий документ дозволяє жити та працювати у Польщі, подорожувати до країн Євросоюзу, перетинаючи їхні кордони. Оформити його або продовжити дію можна і після закінчення навчання, якщо Ви знайшли роботу в Польщі.

Чи потрібно оформлювати медичну страховку для навчання у Польщі?

Так. Страхування потрібне обов’язково, насамперед для отримання студентської візи. Для її оформлення достатньо застрахуватися від нещасних випадків у будь-якій українській страховій компанії, що акредитована у Польщі. При цьому сума відшкодування повинна становити не менше за 30000 євро. Після приїзду до Польщі та початку занять Ви повинні оформити медичний страховий поліс, щоб мати можливість безкоштовно отримувати медичну допомогу. Найкращий варіант – укласти договір про добровільне медичне страхування із Національним фондом Здоров'я (Narodowy Fundusz Zdrowia).

Чи можна поєднувати денну форму навчання з роботою, навчаючись у вишах Польщі?

Так. І більшість студентів одночасно навчаються та працюють. Адже система вищої освіти у Польщі побудована таким чином, щоб кожен студент міг заробити гроші на оплату свого навчання та проживання. Ви можете підробляти у вільний від занять час або влаштуватися на повний робочий день, погодивши розклад занять з графіком роботи. І починати працювати можна хоч з першого дня навчання у Польщі, отримуючи мінімальну зарплату із розрахунку 3 євро на годину. Велику допомогу у пошуку постійної чи тимчасової роботи надають студентам спеціальні комітети, які працюють при багатьох польських вишах.

Що буде, якщо після зарахування до ВНЗ Польщі іноземний студент не приступив до занять?

Такого студента протягом першого семестру буде відраховано з вишу, і він втратить право на перебування в Польщі. Інформація про його відрахування буде передана до міграційної та прикордонної служби. Доступ до неї отримає поліція, оскільки подальше перебування іноземного студента, відрахованого з вишу, на території країни порушує польське законодавство. При першій же перевірці документів його буде затримано поліцією та депортовано на батьківщину із забороною в'їзду до країн Шенгенської зони протягом наступних 3 років.