Як працювати в Польщі та встигати здавати сесію вчасно

Стаття актуальна для всіх майбутніх та фактичних студентів тому, що інформує про всі тонкощі працевлаштування в польській республіці під час навчання.
Студенти двадцять першого століття — це мобільні, комунікабельні, допитливі люди, які знають, чого хочуть від життя, та стрімко розвиваються в заданому руслі. Уже давно не в новинку, що учні європейських вищих навчальних закладів благополучно поєднують роботу з навчанням. Тим більше, якщо держава, на території якої проходить здобуття вищої освіти, активно цьому сприяє, а Республіка Польща саме так і веде свою політику, та удосконалює законодавство, яке стосується роботи іноземців. Дійсно, якщо Ви мігрували до Польщі, щоб отримати європейський диплом в кращих ВНЗ країни, то успішна та своєчасна здача екзаменаційної сесії — понад усе. Але через те, що навчання займає лише третину Вашого часу, чому б не заробити? Стаття актуальна для всіх майбутніх та фактичних студентів тому, що інформує про всі тонкощі працевлаштування в польській республіці під час навчання.
Що потрібно знати про працевлаштування для різних форм навчання?
У польських установах вищої освіти є можливість вчитися на стаціонарній, заочній, вечірній та екстернатній формах навчання. Для того, щоб легально перебувати на території країни, а також вчитися потрібно мати спеціальний дозвіл, яким служить національна віза категорії D, або Карта Побиту (посвідка на проживання). Розглянемо нюанси, які стосуються підробітку, в залежності від обраної форми навчання:
1. Стаціонар. Завдяки внесеним в 2015 роки змінам, студенти цієї форми навчання, незалежно від підстави проживання в Польщі, мають можливість працювати без часових обмежень та додаткових дозволів.
2. Всі інші форми, а також учні мовних курсів, програм обміну, практиканти, якщо є охота підробляти, зобов'язані отримати відповідний дозвіл, який буває двох видів:
- оświadczenie — заява (запрошення на роботу), в якому роботодавець висловлює наміри запросити на роботу іноземного громадянина;
- zezwolenie — документ, який дозволяє працювати іноземцю. Цей дозвіл польські роботодавці не сильно люблять оформляти, адже їм доведеться пояснити, чому вони беруть на роботу громадянина іншої країни, а не поляка.
Заробітна плата та підробіток для студентів
Найбільш поширеними є такі види тимчасових робіт:
1. Хостес. Дівчата, які добре ладнають з незнайомими людьми, вміють радісно зустрічати гостей та швидко надавати інформацію — вважають за краще цей вид заробітку, який оплачується до 10 злотих за годину роботи.
2. Оператор колл-центру. Маючи хороші знання мови, стресостійкість, можна підробляти в цьому напрямку та отримувати до 15 злотих/година, причому діє система бонусів, та нічні зміни мають вищий тариф.
3. Репетиторство. Студенти з України, Російської Федерації та Білорусі, які прекрасно володіють рідною мовою, часто викладають її охочим, з погодинною оплатою в 40 злотих.
4. Бариста. Безліч студентів залучають себе в кафе, барах, кав'ярнях, бо крім ставки до 10-15 злотих за годину, можна заробити в цілому до 150 злотих за зміну.
Насправді, сфер діяльності для студентів дуже багато, до того ж польські роботодавці ставляться лояльно та з повагою до всіх студентів, які прагнуть заробити для оплати навчання та інших витрат. Можна навіть знайти підробіток в сфері, яка прямо або опосередковано стосується Вашої професії (наприклад, підміняючи співробітника, який пішов у декретну відпустку), та, вже з університетської лави отримати безцінний практичний досвід.
Отже, успішно здавати сесії, при цьому мати легальний підробіток — цілком реально, адже навчання триває лише 4 дні в тижні. Якщо є бажання, то часу вистачає і на роботу, й на підготовку навчальних матеріалів. Також, маючи підробіток, Ви не тільки заробляєте для забезпечення свого побуту, а й знайомитеся з новими, а іноді й корисними, людьми.
Підписуйтесь на наш Telegram канал та першими дізнавайтесь про акції, стипендії та знижки.
12.04 - ОНЛАЙН День відкритих дверей - Навчання в Польщі
Закриття набору 2025! Відвідайте ОНЛАЙН День відкритих дверей, щоб встигнути вступити зі знижкою 50%.
Допомога тим, хто вступає до Польщі самостійно
Допомога при самостійному вступі
Вступаєте до Польщі самостійно? Виникли питання стосовно вступу? Відправте безкоштовну заявку на надання допомоги нашими спеціалістами.
Розрахуйте вартість навчання в Польщі
Калькулятор вартості
Розрахуйте вартість навчання в університеті, проживання, харчування та побутових витрат в Польщі під час навчання у зручному калькуляторі вартості.
Підберіть спеціальність та університет
Пошук спеціальності
Скористайтесь зручним пошуком, щоб підібрати спеціальність своєї мрії та обрати університет для вступу, в залежності від міста, освітнього рівня та мови, на якій Ви плануєте навчатись.

Завантажте ГІД студента Польщі
Дізнайтесь актуальну інформацію про вступ, навчання та проживання в Польщі.
- Стипендії та знижки
- Вартість навчання
- Необхідний рівень знання польської мови
- Підтримка студентів
- Документи необхідні для вступу
- та багато іншого