День польської науки — 19 лютого стане новим національним святом

6212
Facebook Twitter
День польської науки — 19 лютого стане новим національним святом

День польської науки має відзначатися 19 лютого щорічно. Чому була обрана саме ця дата та планують проводити цей святковий день у лютому? Про це Ви дізнаєтеся з нарису.

9 січня 2020 року у парламенті Республіки Польща відбулося голосування щодо закону, який додає нове свято до календаря цієї європейської країни. Це День польської науки, який має відзначатися 19 лютого щорічно. Ідея зустріла ентузіазм — за законопроєкт проголосувало 423 депутати, проти ініціативи вступило 14 членів, а 7 осіб утрималися. Чому була обрана саме ця дата та планують проводити цей святковий день у лютому? Про це Ви дізнаєтеся з нарису.

День польської науки — чому 19 лютого?

Дата Дня польської науки вибрана не випадково. 19 лютого 1473 року — день народження одного з найвідоміших та видатних польських вчених. Цього дня народився Микола Коперник, та це данина його досягненням, адже він є важливим представником польської науки, тому була обрана зазначена дата.

Вибір саме цього числа зустрів не тільки ентузіазм, але й голоси критики. Одна з проблем полягає у тому, що цього часу у багатьох освітніх структурах Польщі все ще проводяться заняття, та, отже, буде утворюватися перерва у навчанні. Водночас, були відхилені такі пропозиції про зміну дати: 7 листопада — день народження Марії Склодовської-Кюрі та 10 грудня — Марія Склодовської-Кюрі одержала Нобелівську премію.

Що буде святкуватися у день польської науки?

Це день, коли студенти, академічні співробітники, люди науки та інші громадяни, та нерезиденти у РП, пов'язані зі сферою освіти та досліджень повинні особливо цінувати досягнення польських вчених та міркувати про роль науки у формуванні людської цивілізації. Це не буде вихідним днем.

В обґрунтуванні акта вказувалося, що установа такого свята буде «виразом найвищого визнання досягнень вітчизняних вчених в історії польського народу та держави за 1000 років». Автори проєкту також нагадують, що, хоча Республіка Польща і її національна самосвідомість перебували під загрозою війн та окупацій, наука була основою та місцем, де могли утворитися інші польські інтелектуальні еліти.

Святкування дня польської науки

Ідея Дня польської науки особливо сподобалася представникам Міністерства науки та вищої освіти, які хочуть поєднати цю дату з щорічною церемонією нагородження міністром науки польських вчених. Цей день також повинен бути особливо важливим для однієї з головних цілей польських університетів та міністерства, яка полягає у популяризації польської науки.

Законопроєкт, після його прийняття Сеймом, тепер буде підлягати голосування у Сенаті.

За останні кілька років уряд цієї європейської держави прийняв багато поправок до законів про освіту, а також розробив та впровадив «Конституцію для науки». Спростилася процедура оформлення страховки для докторантів, розширилася кількість стипендій та грантом, що допомагають заощадити на оплаті навчання, знялися обмеження на роботу студентів стаціонарної форми навчання (нерезидентам очного відділення не потрібні дозволи на роботу та відсутні часові рамки). Крім цього, вартість польської освіти нижче, ніж у будь-якій іншій європейській державі, та це при високій якості навчання та відповідності програм всім стандартам. Більш того, у зв'язку зі зміцненням позицій української національної валюти, вчитися у Польщі нашим землякам стало ще вигідніше. У порівнянні з попереднім роком вартість навчання у приватних університетах стала нижче на 10-15 тисяч гривень. При цьому, отримуючи європейський диплом у польських освітніх структурах, можна працевлаштуватися у будь-який індустріально розвинутих країнах. Зважаючи на викладене, не дивно, що проєкт вшанування польської науки був так тепло прийнятий депутатами.

Акція, що може Вас зацікавити

Онлайн-презентація "Освіта в Польщі. Перспективи у ЄС"

Пропозиція

Дізнайтеся від випускників польських ВНЗ про перспективи після закінчення навчання

Завантажте гід абітурієнта

З гіда Ви дізнаєтесь про перспективні спеціальності, про вартість навчання та де жити в Польщі під час навчання.

Останні статті та новини